- RepülőjegyUtazás.hu - http://www.repulojegyutazas.hu -

New York-i Állatkert, Metropolitan Művészeti Múzeum, Ötödik sugárút – New York nevezetességei 4. rész

– New York-i Állatkert (Bronx Zoo)

A New York-i Állatkert (Bronx Zoo), amely a város főállatkertjének számít, a bronxi városrészben található. Rajta kívül, további 4 állatkert van még New York City területén, amelyek a következők: Central Park Zoo, Queens Zoo, Prospect Park Zoo, és Staten Island Zoo. Az 1899. november 8-án megnyitott Bronx Zoo a 107 hektáros területével az Egyesült Államok legnagyobb állatkertjének számít, és olyan nagyvárosi állatkerteket is megelőz, mint pl.: a Londoni Állatkert [1], amelynek területe mindössze 15 hektár. Az állatkert a Wildlife Conservation Society (WCS) által irányított rendszer részeként működik további másik három állatkerttel (Central Park Állatkert, Queens Állatkert, Prospect Park Állatkert) és 1 akváriummal (New York Akvárium [2]). Az összes létesítmény együttesen, több mint 4 millió látogatót fogad évente. A New York-i Állatkert (Bronx Zoo), mintegy 4000 állat 650 fajának ad otthont, melyek között számos veszélyeztetett is megtalálható. Az állatok egy része a szabadtéri kiállítások keretein belül, a földrajzilag meghatározott részeken (World of Birds, World of Reptiles, African Plains, Wild Asia) kerültek elosztásra. Az afrikai-síkság részen (African Plains) többek között, oroszlánokat, gólyákat, zebrákat, gazellákat, és afrikai vad kutyákat láthatunk, a Vad Ázsia (Wild Asia) részen pedig, tigriseket, elefántokat és orrszarvúkat. A beltéri kiállítások között a trópusi dzsungelt (Jungle World) bemutató részen teknősöket és skorpiókat vehetünk szemügyre, a pillangó kertben (Butterfly Garden) egzotikus pillangókat tekinthetünk meg teljesen közelről, a majom házban (Monkey House) különleges majmokkal találkozhatunk, a Madagaszkár (Madagascar) kiállításon pedig, számos vadon élő állatot (nílusi krokodil) csodálhatunk meg.

New York-i Állatkert - Bronx Zoo [3]

New York-i Állatkert – Bronx Zoo

Olcsó repülőjegyek New York, London, Párizs, és más nagyvárosokba! [5]

– New York-i Közkönyvtár (New York Public Library)

A New York-i Közkönyvtár (Mid-Manhattan Library, New York Public Library), az Egyesült Államok egyik legnagyobb és legjelentősebb nyilvános könyvtára, és egyben a világ legnagyobb kutatási könyvtára is. A New York Public Library (NYPL) jelenleg 87 könyvtárból áll, amiből 4 kutatási könyvtár, 4 másik főkönyvtárként üzemel, 2 könyvtár kimondottan a vakok és mozgáskorlátozottak számára készült, és van 77 szomszédos fiókkönyvtár, ami a másik 4 kerületet (Bronx, Brooklyn, Queens, és Staten Island) szolgálja. Mindegyik könyvtár teljesen ingyen látogatható és mindegyikben használható az NYPL rendszere. Az Ask NYPL egy nemzetközi együttműködés részeként jött létre. A szolgáltatás használói az év minden napján a nap 24 órájában tehetnek fel kérdéseket két nyelven (angol, spanyol) emailben vagy az online chatet használva a közkönyvtár weboldalán. A Library Card használói a New York Public Library honlapjáról hatalmas méretű adatbázisokból tölthetnek le anyagokat, köztük könyveket, folyóiratokat és digitális média anyagokat. A Manhattan városrészben található New York-i Közkönyvtár, jelenleg több mint 51 millió elemet (könyvek, videokazetták, térképek, fényképek, stb.) tartalmaz, amiből több mint 20 millió darabot a könyvek tesznek ki.

New York-i Közkönyvtár - New York Public Library [6]

New York-i Közkönyvtár – New York Public Library


– Metropolitan Művészeti Múzeum (The Metropolitan Museum of Art)

A Metropolitan Művészeti Múzeum (The Metropolitan Museum of Art) a manhattani városrészben a Central Park [8] keleti szélén, az Ötödik sugárúton (Fifth Avenue) található. A múzeum főépülete, amelyet gyakran csak Met-nek neveznek, a világ egyik legnagyobb művészeti galériáját tartalmazza. Az állandó gyűjtemény több mint kétmillió műalkotásból áll, amelyek között egyaránt megtalálható klasszikus antikvitás, az Ókori Egyiptom szobrai, és európai mesterek remekművei. A Metropolitan Művészeti Múzeum egyik legnépszerűbb gyűjteménye a fegyvereket és páncélokat (Arms and Armor) bemutató, az I. emeleten a középkori nagyteremben kialakított galériája. A fegyver és páncél gyűjtemény 15.000 tárgyból áll, a királyok és fejedelmek páncéljai mellett, a középkori Európa és a római birodalom fegyvereit is megcsodálhatjuk. A múzeum jelentős számú rajzot (11.000 db), nyomatot, szobrot, könyvet és festményt (Monet, Rembrandt, Van Gogh) is tartalmaz.

New York Metropolitan Művészeti Múzeum [9]

Metropolitan Művészeti Múzeum – The Metropolitan Museum of Art

100.000 olcsó szállás világszerte - Szálloda, Szoba, Apartman [11]

– Ötödik sugárút (Fifth Avenue, 5th Avenue, 5 AV)

New York City Manhattan városrészében található Ötödik sugárút (Fifth Avenue, 5th Avenue, 5 AV), a párizsi Champs-Élysées [12] sugárutat is megelőzve, a Forbes magazin listája szerint, a világ leghíresebb és egyben legdrágább útszakaszaként van számon tartva. A manhattani városrészt kettészelő Ötödik sugárút, a Hudson folyóval és az East Riverrel párhuzamosan haladva, délen a Washington Square Park északi oldalán kezdődik, a Greenwich Village-en és a Midtown-on végighaladva, a Central Park [8] keleti oldalát érintve, az Upper East Side-on keresztül éri el Harlem kerületét, majd a legvégén a bronxi városrészt. Az Ötödik sugárút (Fifth Avenue, 5th Avenue, 5 AV) a keresztben haladó utcák számozásának 0 pontja, az utcáknak a sugárúttól keletre illetve nyugatra eső részeit külön nevezik meg, például Keleti 42. utca és Nyugati 42. utca (East 42nd Street, West 42nd Street), a házszámozás az utcákban a Fifth Avenue-tól jobbra és balra emelkedik, általában a házak számától függetlenül sugárutanként 100-at emelkedik. A manhattani Ötödik sugárúton számos híres épület, köztük múzeumok (Guggenheim Múzeum [13], Metropolitan Művészeti Múzeum), felhőkarcolók (Empire State Building [2], Trump Tower, Rockefeller Center [13], Flatiron Building), luxus hotelek (The Plaza Hotel, The Setai, The Peninsula), luxus butikok (Giorgio Armani, Versace), luxus áruházak (Saks, Lord & Taylor), és középületek (New York-i Közkönyvtár, Szent Patrik-székesegyház) is megtalálhatók. Az Ötödik sugárút egyik leghíresebb épülete, a világon az 5. legtöbbször fényképezett, az év minden napján non-stop nyitva tartó Apple bolt (Apple üvegkocka [2] – Apple Store), amely a 767-es szám alatt a General Motors épülete előtt található. Ugyan csak a 767-es szám alatt, de már a General Motors épületében (General Motors Building) került kialakításra a világ egyik legnagyobb játék áruháza, a FAO Schwarz is.

New York Ötödik sugárút - Fifth Avenue, 5th Avenue, 5 AV [14]

Ötödik sugárút – Fifth Avenue, 5th Avenue, 5 AV

New York nevezetességei a New York Pass [15] használatával ingyenesen vagy kedvezményesen megtekinthetőek.

Fel az oldal tetejére [16]

[17] [18]
New York-i Állatkert, Metropolitan Művészeti Múzeum, Ötödik sugárút – New York nevezetességei 4. rész
Értékelés