Szépművészeti Múzeum, Hősök tere, Városliget, Mátyás-templom – Budapest nevezetességei 2. rész 11/07/27
Szerző: RepülőjegyUtazás.hu
– Mátyás-templom (Budavári Nagyboldogasszony-templom) A Mátyás-templom, vagy hivatalos nevén a Budavári Nagyboldogasszony-templom, Budapest I. kerületében, a Halászbástya közelében, a Szentháromság tér 2-es száma alatt található. A gótikus stílusban épült nagy […]
– Mátyás-templom (Budavári Nagyboldogasszony-templom)
A Mátyás-templom, vagy hivatalos nevén a Budavári Nagyboldogasszony-templom, Budapest I. kerületében, a Halászbástya közelében, a Szentháromság tér 2-es száma alatt található. A gótikus stílusban épült nagy történelmi múltra visszatekintő templomot, az egyházi hagyomány szerint Szent István király alapította 1015-ben. A Mátyás-templom 2006 óta az UNESCO világörökség részét képezi. A templomnak jelenleg 7 harangja van, ezek közül 6 (Krisztus-harang, Szent Károly-harang, XII. Piusz-harang, II. János Pál-harang, Szentháromság-harang, Szent Margit-harang) a harangtoronyban található, egy kisharang (Titulus nélküli harang) pedig, a huszártoronyban függ. A harangok közül a Krisztus-harang, Budapest második legnagyobb tömegű harangja. A templom újjáépített orgonája 86 regiszteres, 5 manuálos. A Mátyás-templom előtt található a Szentháromság-szobor, amelyet az 1691-es pestisjárvány elmúlásának hálájából állítottak fel a budapesti polgárok.
- Belépőjegy árak, 2011: felnőtt – 990 Ft, nyugdíjas, diák – 650 Ft, gyermek – ingyenes (6 éves korig), családi jegy – 2.500 Ft (1 vagy 2 szülő és gyermekeik), audio guide bérlése – 500 Ft
- Nyitvatartási idő: 09:00-17:00 (hétfő-péntek), 09:00-12:00 (szombat), 13:00-17:00 (vasárnap)
- Megjegyzés: A templomban dohányozni, ételt, italt fogyasztani, kutyát és egyéb állatot bevinni nem szabad, a mobiltelefonokat is illik kikapcsolva tartani.
- Megközelítés: metró (2-es metró, Batthyány tér megálló)
- GPS koordináták: 47.5016866° (szélesség), 19.0343336° (hosszúság)
- Cím: Mátyás-templom, 1014 Budapest, I. kerület, Szentháromság tér 2.
– Szent István-bazilika (Lipótvárosi plébániatemplom)
A neoreneszánsz stílusban, Ybl Miklós és Hild József által tervezett Szent István-bazilika vagy más nevén a Lipótvárosi plébániatemplom, Magyarország egyik legjelentősebb egyházi épülete, amely Budapest V. kerületében a Szent István tér 1-es száma alatt található. A római katolikus templom névadója I. István magyar államalapító király volt, akinek természetes úton mumifikálódott jobb kezét, a bazilika kápolnájában a Szent Jobb ereklye őrzi. A Szent István-bazilika, amely egyszerre akár 8.000 főt is képes befogadni, Budapest második, és Magyarország harmadik legmagasabb épülete a maga 96 méterével. A bazilikában jelenleg 6 harang (Szent István-nagyharang, Nagyboldogasszony-harang, Szent Henrik-harang, Boldog Gizella-harang, Szent Imre-harang, Árpád-házi Szent Erzsébet-harang) található. A templom belső terét számos iparművészeti remekmű díszíti. Olyan csodálatos műalkotások tekinthetők meg, mint pl. Pátzay Pál a híres szobrászművész által készített Szűz Mária szobor, vagy éppen Feszty Árpád festőművész Szent József-oltárképe.
A bazilika programja (idegenvezetés):
- A templom megtekintése helyi idegenvezetővel
- Kápolna és a kivilágított Szent Jobb megtekintése
- Kincstár megtekintése
- Panoráma megtekintése a kupola körkilátóból (lifttel, április 1-október 31. között)
- Idegenvezetés díja, 2011: felnőtt – 1.600 Ft (körkilátó nélkül csak 1.100 Ft), nyugdíjas, diák – 1.200 Ft (körkilátó nélkül csak 900 Ft)
- Idegenvezetés időpontjai: 10:00-15:00 (hétfő-péntek)
- Nyitvatartási idő turisták részére: 09:00-17:00 (hétfő-péntek), 09:00-13:00 (szombat), 13:00-17:00 (vasárnap)
- Megjegyzés: Az idegenvezetés telefonos egyeztetés alapján angol, francia és magyar nyelven történik.
- Megközelítés: metró (1-es metró, Bajcsy-Zsilinszky út megálló)
- GPS koordináták: 47.5003856° (szélesség), 19.0544526° (hosszúság)
- Cím: Szent István-bazilika, 1051 Budapest, V. kerület, Szent István tér 1.
– Hősök tere, Millenniumi Emlékmű, Andrássy út
A Hősök tere (angol nyelven: Heroes Square), amely Budapest legtágasabb tere, a XIV. kerületben a Városliget délkeleti oldalánál található. A Schickedanz Albert által tervezett tér az Andrássy úttal egyetemben 2002 óta az UNESCO világörökségének listájában is szerepel. Az Andrássy út egy 2.310 méter hosszú sugárút, amely a Belvárost a Városligettel köti össze. A Hősök tere legnépszerűbb látnivalója a tér közepén felállított Millenniumi Emlékmű (Ezredéves emlékmű), amelynek 36 méteres oszlopának tetején Gábriel arkangyal található, egyik kezében a magyar koronát, a másikban pedig, az apostoli kettős keresztet a magasba tartva. A szobor talapzatán Árpád fejedelem, és mellette körbe még hat honfoglaló magyar vezér (Tétény, Ond, Kond, Tas, Huba, Előd) látható. Az emlékmű mögött közvetlen két oszlopcsarnok található. A bal oldali oszlopcsarnok (balról jobbra haladva) az alábbi szobrokat tartalmazza: Szent István, Szent László, Könyves Kálmán, II. András, IV. Béla, Károly Róbert, Nagy Lajos. A jobb oldali oszlopcsarnok (balról jobbra haladva) alatt pedig, az alábbi szobrok láthatók: Hunyadi János, Mátyás király, Bocskai István, Bethlen Gábor, Thököly Imre, II. Rákóczi Ferenc, Kossuth Lajos. Az oszlopcsarnokok sarokpillérein belül, egymással szemben, a két pantheon tetején a Háború és a Béke kétlovas kocsijai, kívül pedig a Munka és a Jólét, illetve a Tudás és a Dicsőség bronzfigurái állnak. A városligeti Hősök tere három fő eleme az 1896-ben épült Műcsarnok, a Szépművészeti Múzeum, és a kettőt vizuálisan összekötő Millenniumi emlékmű.
- Megközelítés: metró (1-es metró, Hősök tere megálló), busz (20E, 30-as, 105-ös), trolibusz (72-es, Állatkert megálló)
- GPS koordináták: 47.5151° (szélesség), 19.0782° (hosszúság)
- Cím: Hősök tere – Millenniumi Emlékmű, 1146 Budapest, XIV. kerület, a Dózsa György út és a Városliget között
– Városliget, Vajdahunyad vára
A Városliget, a második legnagyobb területű budapesti nyilvános park a Népliget után. A XIV. kerületben található 100 hektáron elterülő közpark, jelenleg Budapest egyik legkedveltebb pihenőhelye és kulturális centruma. A Városligetben számtalan kikapcsolódási (Fővárosi Állat- és Növénykert, Petőfi Csarnok – PeCsa) és szórakozási lehetőség (Fővárosi Nagycirkusz, Vidámpark) várja a látogatókat, de aki egy kis pihenésre (Széchenyi fürdő) vágyik, vagy éppen egy meghitt éttermet (Gundel Étterem) keres, annak is tökéletes választás lehet a Városliget. A parkban a Városligeti tó partján álló Vajdahunyadvár vagy más néven a Vajdahunyad vára impozáns épületegyüttese mellett számos szobor (Jedlik Ányos, George Washington), több galéria (Stefánia Galéria) és múzeum (Szépművészeti Múzeum, Közlekedési Múzeum, Mezőgazdasági Múzeum, Testnevelési és Sportmúzeum, Műcsarnok) is megtalálható.
- Megközelítés: metró (1-es metró, Széchenyi fürdő megálló), busz (20E, 30-as, 105-ös, Hősök tere megálló)
- GPS koordináták: 47.5185807° (szélesség), 19.0784169° (hosszúság)
- Cím: Fővárosi Állat- és Növénykert, 1146 Budapest, XIV. kerület, Állatkerti körút 6-12.
– Szépművészeti Múzeum
A Hősök tere nyugati oldalán található budapesti Szépművészeti Múzeum, 1906. december 1-én került felavatásra Ferenc József osztrák császár és magyar király jelenlétében, és december 5-én nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt. A Schickedanz Albert és Herzog Fülöp Ferenc által tervezett múzeumban, a több mint 100.000 műtárgy között, a leghíresebb művészek alkotásai is egyaránt megtalálhatók. A Szépművészeti Múzeum egyiptomi gyűjteménye jelenleg Közép-Európában a második legnagyobbnak számít. A 4.000 művet felvonultató kiállítás, amely magyar ásatásból származó tárgyakkal is büszkélkedhet, az ókori Egyiptom fontosabb időszakainak emlékeiből ad válogatást. A Szépművészeti Múzeum antik gyűjteménye, amely több mint 5.000 darabból áll, az antikvitás teljes időszakát felöleli. A múzeum Régi Képtár gyűjteménye mintegy 3.000 festményt tartalmaz, a 13. századtól a 18. század végéig bemutatva az európai festészet korszakait, a régi szobor gyűjtemény 600 alkotása pedig, az európai szobrászat történetének 19. századig terjedő időszakát öleli fel. A Szépművészeti Múzeum grafikai gyűjteménye 10.000 rajzot, és közel 100.000 metszetet foglal magában, a modern gyűjteményben pedig, az 1800-as évektől egészen napjainkig, mintegy 1.000 festménnyel és szoborral ismerkedhetünk meg.
A Szépművészeti Múzeum gyűjteményei:
- Egyiptomi Gyűjtemény
- Antik Gyűjtemény
- Régi Képtár
- Régi Szobor Gyűjtemény
- Grafikai Gyűjtemény
- Modern Gyűjtemény
- Belépőjegy árak (állandó kiállítás), 2011: teljes árú – 1.600 Ft, 10%-os kedvezményes – 1.400 Ft, 50%-os kedvezményes – 800 Ft, audio guide túra – 1.000 Ft
- Nyitvatartási idő: 10:00-17:00 (kedd-vasárnap), zárva (hétfő, kivéve nemzeti ünnepeken)
- Látogatási szabályok: Tilos a műtárgyakat 20 cm-nél jobban megközelíteni, illetve megérinteni. Tilos a kiállítóterekben ételt és italt fogyasztani. Tilos a kiállítóterekben a mobiltelefon használata. Tilos továbbá a kiállítóterekbe élő állatot bevinni. A múzeum egész területén tilos a dohányzás. Fényképezni és videózni a pénztárban váltott fotó-, illetve videójegy birtokában, kizárólag az állandó kiállítások területén lehetséges.
- Megközelítés: metró (1-es metró, Hősök tere megálló), busz (20E, 30-as, 105-ös)
- GPS koordináták: 47.5160023° (szélesség), 19.0755881° (hosszúság)
- Cím: Szépművészeti Múzeum, 1146 Budapest, XIV. kerület, Dózsa György út 41.
A legnépszerűbb budapesti nevezetességek és látnivalók a Budapest kártya (Budapest Card) használatával ingyenesen vagy kedvezményesen megtekinthetőek. A kártyával a BKV (metró, villamos) járatai is ingyen használatba vehetőek. A Budapest kártya az alábbi kiszerelésekben kapható: 24 órás (24 h, barna kártya), 48 órás (48 h, zöld kártya), 48 órás walking (48 h walking, lila kártya), 48 órás junior (48 h junior, narancs kártya), 72 órás (72 h, kék kártya)
Az olcsó fapados repülőjegyeket kínáló Wizz Air légitársaság, a XVIII. kerületben található Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 1-es számú terminálja alól, olyan nagyvárosokba indít járatokat, mint pl. London, Párizs, vagy éppen Barcelona.
« Budai vár, Parlament, Citadella, Gellért-hegy – Budapest nevezetességei 1. rész Váci utca, Vidámpark, Fővárosi Állatkert, Lánchíd – Budapest nevezetességei 3. rész »
Cimkék: Budapest, Budapest nevezetességei, Budapesti látnivalók, Hősök tere, Mátyás-templom, Szent István-bazilika, Szépművészeti Múzeum, Városliget
Szóljon hozzá, vagy küldjön visszajelzést weboldaláról.
Szóljon hozzá!
Szóljon hozzá